czwartek, 19 września 2013

Tygiel Kultury w Skamieniałym Mieście: 3-4 VIII 2013

O tym, że sztuka współczesna nie musi kojarzyć się z zepchniętym na peryferia rzeczywistości, hermetycznym zjawiskiem; że adresatów kolejnych dzieł nie należy szukać jedynie wśród wąskiego grona artystów, kuratorów i krytyków; o tym wreszcie, że błędem jest uporczywe ograniczanie pola jej prezentacji do specjalnie wydzielonych w tym celu, galeryjnych przestrzeni przekonać mogli się wszyscy, którzy w dniach 3-4 sierpnia postanowili odwiedzić rezerwat przyrody Skamieniałe Miasto koło Ciężkowic w powiecie tarnowskim. 




Setki turystów przemierzających szlaki jednej z największych atrakcji przyrodniczych Małopolski zostało skonfrontowanych z pracami polskich i zagranicznych twórców oraz aktywnie zaangażowanych w szereg działań mających na celu wypromowanie sztuki jako elementu w sposób istotny wzbogacającego przestrzeń publiczną. A wszystko to dzięki kolejnej już w tym roku odsłonie projektu „Tygiel Kultury – interdyscyplinarna sieć współpracy artystów europejskich”, którego twórcy w ramach coraz to nowych inicjatyw udowadniają, że współdziałanie artystów, władz samorządowych, biznesu i wszelkiego rodzaju instytucji może przynosić wymierne korzyści każdej ze stron i prowadzić jednocześnie do wytworzenia nowej jakości w życiu społecznym.
„Tygiel” wrze już od sześciu lat. Poszerza się grono twórców i wachlarz reprezentowanych przez nich dyscyplin. Do artystów skupionych wokół tarnowskiego ZPAP dołączają inni  (z Polski, Czech, Ukrainy, czy Francji), a kalendarz kolejnych, organizowanych w ramach projektu imprez staje się coraz bardziej urozmaicony – happeningi sąsiadują z warsztatami, wystawy z konferencjami… Niezmienna pozostaje jedynie idea wspólnego kreowania zdarzeń i „odkrywania” dla sztuki coraz to nowych miejsc, w których twórcy mogą nawiązać dialog z odbiorcą innym niż tylko etatowy bywalec wernisaży.    


Taką przestrzenią jest bez wątpienia ciężkowickie Skamieniałe Miasto, które w pierwszy weekend sierpnia wzbogaciło się o nowy, tętniący życiem, turystyczny szlak. We współpracy z Centrum Kultury i Promocji Gminy Ciężkowice, artyści, zainspirowani historią miejsca i związanymi z nim legendami, wykorzystali surową przyrodę rezerwatu jako fantastyczny kontekst dla ekspozycji swoich dzieł. Między konarami drzew zawisły wielkoformatowe obrazy; na polanach stanęły rzeźby; w specjalnie zbudowanym piecu wypalano ceramikę; konstruowano obiekty przestrzenne i instalacje; organizowano performance, happeningi i akcje plastyczne, w których aktywny udział wzięły dziesiątki turystów; koncertowano, grano na bębnach i czytano poezję; majestatycznie ukształtowane skały po zmroku zamieniały się w trójwymiarowe ekrany, na których  wyświetlano filmy i multimedialne prezentacje… 

Wyprowadzona poza ciasny krąg galerii i muzeów, przywrócona przestrzeni publicznej, sztuka okazała się być (poza wszystkim innym) także znakomitym sposobem na promocję miejsca oraz istotnym elementem wpływającym na jego rozwój i wzrost atrakcyjności. Tak było w Skamieniałym Mieście, gdzie „Tygiel Kultury” gościł już po raz czwarty i znowu spotkał się pełnym zaangażowania, serdecznym przyjęciem, zarówno ze strony współorganizatorów, jak i publiczności. Tak będzie zapewne również w przypadku kolejnych tegorocznych odsłon projektu.



   

Brak komentarzy: