czwartek, 3 października 2013

Pokonferencyjnie: sztuka w przestrzeni publicznej (rekomendacje) / URBAN FORMS

Ważnymi punktami zorganizowanej przez nas, majowej konferencji (czytaj więcej) były omówienia przygotowanych specjalnie na tę okazję autorskich opracowań najlepszych przypadków imprez prezentujących sztuki wizualne w przestrzeni publicznej w Małopolsce, Polsce i Europie. 

O działalności łódzkiej fundacji URBAN FORMS opowiadał Bartłomiej Chwilczyński

Przedsięwzięcia fundacji Urban Forms skupione są na poprawie jakości przestrzeni publicznej w Łodzi, a głównym polem jej zainteresowań są realizacje wielkoformatowych projektów malarskich. Prace realizowane przez artystów w ramach projektu powstają zatem bezpośrednio na elewacjach budynków usytuowanych w ścisłym centrum miasta.



Organizator pozostawia twórcom pełną dowolność w realizowaniu swoich prac, dzięki czemu powstawać mogą murale niezwykle różnorodne, stanowiące przekrój światowych trendów i nurtów odnoszących się do szeroko pojętego street – artu. Docelowo wszystko to zmierzać ma zaś do nasycenia tkanki miejskiej wysokiej jakości realizacjami plastycznymi i stworzenia „Miejskiej Galerii”, w której skład - oprócz murali - wejść mają także umieszczone w przestrzeni publicznej instalacje i rzeźba uliczna.
Do projektu zaangażowano artystów z Polski, Hiszpanii, Australii, Chile, Niemiec i Francji, którzy w ramach Urban Forms stworzyli dotychczas już ponad dwadzieścia prac.


Działania artystyczne w przestrzeni miejskiej, o których mowa w opracowaniu, nie stanowią bynajmniej konkurencji dla zabytków, a wręcz przeciwnie – przez swój nowoczesny charakter podkreślają ich ponadczasową wartość. Rozwiązania tego typu świetnie sprawdzają się zresztą i funkcjonują z powodzeniem w wielu miastach europejskich. Stąd propozycja autora, aby podobną inicjatywę przeszczepić na grunt krakowski i powołać do życia jednostkę odpowiedzialną za dobór artystów,  klasyfikację projektów, poszukiwanie lokalizacji, obsługę techniczną i końcową realizację malarską. Projekt taki zakładałby odejście od nadal kojarzonej z muralami komiksowej estetyki graffiti i skupienie się na realizacjach malarskich renomowanych artystów, nie zawsze kojarzonych ze sztuką w przestrzeni publicznej.




Brak komentarzy: