środa, 30 października 2013

Zapowiedź wydarzenia: Maciej Poniedziałek, REALITY SHOW, 13 – 19 XI 2013

W ramach „Strefy Fantazji” Tygla Kultury, w dniach 13-19 XI 2013 w tarnowskim Teatrze im. L. Solskiego (ul. Mickiewicza 4) prezentowana będzie wystawa prac Macieja Poniedziałka zatytułowana: REALITY SHOW.  Na ekspozycję złoży się autorski wybór obrazów powstałych w latach 2003 - 2013, których wspólnym mianownikiem jest twórcza analiza specyficznego, wielowymiarowego związku łączącego malarstwo i techniki fotograficzne. Uroczysty finisaż wystawy zaplanowano na wtorek 19 listopada na godz. 20:30.

REALITY SHOW


Słownik Języka Polskiego wymienia kilka definicji słowa obraz i najczęściej łączy je z pojęciami wizerunku, opisu czy też widoku (kogoś/czegoś), podkreślając w ten sposób jego odtwórczy, naśladowczy charakter. Byt obrazu nie jest więc samoistny: zależy od istnienia czegoś do czego obraz się odwołuje, z czego się składa, i wreszcie od widza-odbiorcy. Używając języka matematyki można powiedzieć, że obraz jest funkcją rzeczywistości, przy czym pojęcie „rzeczywistość” winno być rozumiane tutaj nie tylko jako rzeczywistość fizyczna (optyczna), lecz także jako rzeczywistość myśli, idei, czy też innych obrazów.


Georges Braque pisał: Kiedy zaczynam [malować], wszystko wydaje mi się pokryte jak gęstym kurzem - białym płótnem. Odkurzam więc pędzlem błękit, zieleń, czerwień. Gdy skończę odkurzanie - obraz jest gotowy. A zatem, w momencie rozpoczęcia malowania obraz już jest - niewyraźny, zakurzony, ale zauważony, już istniejący. W miarę postępu pracy artysty, staje się jedynie bardziej intensywny. Skąd jednak bierze się ta swoista „wizja” obrazu, który ma dopiero powstać?


Prezentowane na wystawie prace odczytywać można jako pogłębioną, twórczą analizę wspomnianego problemu. Obrazy namalowane w oparciu o zapis fotograficzny wykorzystują tu jego specyfikę, odsłaniając przy tym szereg podobieństw i różnic usytuowanych na zetknięciu obu technik. Tytuł wystawy nawiązuje więc z jednej strony do zagadnienia fotorealizmu, z drugiej zaś odsyła do sfery znaczeń zogniskowanych wokół kwestii prywatności: zdjęć pamiątkowych i dokumentowych, portretów bliskich, rodzinnych fotoarchiwów...





Tekst w oparciu o:
Maciej Poniedziałek, Obraz malarski, obraz fotograficzny, [w:] 
„Zeszyty naukowo artystyczne Wydziału Malarstwa ASP w Krakowie” nr 6(2005), s. 351 – 361. 


MACIEJ PONIEDZIAŁEK (ur. 1976) – absolwent studiów magisterskich (1998 – 2004) i studiów doktoranckich (2005 – 2009) na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, stypendysta w Ecole Nationale des Beaux Artes w Dijon (2002). Laureat stypendiów twórczych Miasta Krakowa (2005) i Fundacji Grazella (2006), wyróżniony w II Konkursie na Obraz dla młodych malarzy im. Mariana Michalika (2004). Jego prace prezentowane były na kilkunastu wystawach zbiorowych oraz indywidualnych w Polsce i za granicą (min.: w Sztokholmie, Kijowie, Seulu, Berlinie, Wrocławiu, Krakowie, Legnicy i Tarnowie). Od roku 2008/09 asystent w Pracowni Rysunku i Malarstwa ASP w Krakowie. W swojej twórczości zajmuje się malarstwem sztalugowym i ściennym, rysunkiem, kolażem oraz działaniami multimedialnymi.

Brak komentarzy: